yeni baslayan iliskiler icin tavsiyeler kendini parlat

Yeni Başlayan İlişkiler İçin Tavsiyeler

 Birlikte olmak; iki bireyin, birlik olması, bir olması anlamına gelir.

İnsanın bir başkasıyla birlikteliğinin iyi olabilmesi için, kendisiyle olan ilişkisinin iyi olması gerekir. Kişi kendini anladığı ve bildiği ölçüde, birlikte olduğu kişiyi de anlar ve bilir.

Bir birlikteliğin en önemli yanı burasıdır. Kişinin kendini bilmesi.

Bu farkındalıkları alabilmek için, kişi kendisiyle zaman geçirmeyi öğrenmeli ve kendine sorduğu sorulara, kendine karşı nazik, yargısız ve açık cevaplar verebilmelidir. Zamanla beklentilerinin değişebileceğinin farkında olarak, kendini tanıdıkça cevaplarının değişebileceğinin de farkında olmalıdır.

İlişkilerinde hep aynı türden kişilerle karşılaşan, hep aynı türden sorunlar yaşayan kişilerin bunları değiştirmek için bu farkındalık çalışmalarını yapmaları, kendi kendilerine yapamıyorlarsa profesyonel destek almaları önerilir.

Mutlu bir ilişki oluşturmanın yolu; kendini tanımaktan geçer.

Hangi değerlere sahipsin,

Birlikte olduğun insanda hangi değerlerin olmasını bekliyorsun.

Beklentilerin nedir?

Nelerden hoşlanırsın?

Farkındalık elde etmek için bu soruları kendinize sorarak başlayabilirsiniz. Aklınıza gelen bütün cevapları yazın. Unutmayın, açık nazik ve yargısız.

Bu soruları kendine sorarak, insan farkındalık elde eder ve artık hayatına giren her insana farkındalık ile bakmaya başlar.

Kendini tanıyan insan, karşısındakini de tanır. Ne istediğini bilen insan ne verebileceğini de bilir. Sevmeyi bilir, sevilmeyi de.

Bir ilişki aynı zamanda alma verme dengesidir. Kişinin hem aldığı hem de verdiği bir iletişimdir. Kişi ilişki yoluyla alma ve verme üzerindeki dengesizlikleri deneyimler.

Alma verme dengesi güçlü olan birisi için ilişki kolaydır.

Kişi ilişkide aynı zamanda kendi değerlerini deneyimler. Doğruluk, dürüstlük, gerçeklik, sadakat, kıskançlık, aç gözlülük, adanmışlık, birlik, beraberlik gibi duygu ve değerlerin kendisinde ne kadar var olduğunu deneyimler.

Her bir ilişki aynadır. Bizi bize yansıtan, kendimizi gördüğümüz. İnsan bir ilişkiden memnun değilse eğer, kendine bakmalıdır. Geçmiş ilişkilerini başarısızlık olarak değil, birer öğrenim olarak değerlendirmelidir.

İnsan mutlaka hangi konularda ders aldığının da farkında olması gerekir.

Kişinin yaptığı çıkarımların olumlu olması gerekir.

‘’İnsanlara güvenmemeyi öğrendim’’, olumlu bir çıkarım değildir. Bunun yerine ‘’Güvenilir insanların farkında olmayı öğrendim.’’ Olumlu bir çıkarımdır.

Bir Başka ..  Kendinle Yüzleşmekten Korktuğun Karanlık Yanların

‘’Kimseye değer vermemeyi öğrendim’’ yerine, ‘’Ne kadar değerli olduğumu ve benim değerimi bilmeyen insanlarla birlikte olmamayı öğrendim’’, gibi yapıcı, olumlu çıkarımlar elde etmektir. Hayatın bir amacı da bu geri bildirimleri toplayabilmektir.

Kendini Tanımak

Bu yüzden hayatta insanın mutlu, sağlıklı, hayat başarısına sahip olabilmesi için, kendini iyi tanıması ve kendi olması gerekir.

Çok kitap okuması gerekir, farkındalık çalışmaları yapması gerekir.

Hayat öylesine yaşamaya geldiğiniz bir yer değildir. Öylesine yaşayamazsınız. Farkında olmanız gerekir. Her bir tadın, her bir dokunun, her bir kokunun.

Kendinizde ve birlikte olduğunuz insanda açığa çıkan her bir değişimin.

Tanışmak

İyi bir ilişki başlatmanın en önemli kurallarından biri insanların birbirini tanımasıdır. Birini tanımak için yapılan en önemli yanlışlardan biri, o kişinin sosyo- ekonomik statüsüne bakmaktır. Bu kişiyi tanımak değil yargılamaktır. Son derece nezaketsiz bir tutumdur. Birisini tanımak için sormanız gereken sorular, nereli olduğu, kaç yaşında olduğu, hangi okuldan mezun olduğu, ya da hangi mesleğe sahip olduğu değildir. Bunlar o kişiyi tanımanıza değil, o kişiyi kafanızdaki bir sosyal konuma yerleştirmenize neden olur ki, böyle yaptığınızda hiçbir zaman o kişiyle ilişki yaşamazsınız. Sosyal statüyle ilişki yaşarsınız.

Bir kişiyi tanışmanın en iyi yolu, ona hangi kitapları okuduğunu, neler yapmaktan hoşlandığını, ne tür müziklerden, filmlerden hoşlandığını sormaktır. Neler yemekten hoşlanır. Nerelere gitmekten, neler yapmaktan hoşlandığını bildiğiniz birisiyle birlikte olduğunuzda, ilişkiniz canlı olur. İnsan canlıdır. Statü cansızdır, durağandır. Toplumumuzda yapılan en büyük yanlışların başında bu gelir, insanlar sosyal statülerine göre ilişkiler yaşarlar. Bu da mutsuzluğun ve cansızlığın asıl nedeni.

Bu yüzden canlı yaşayabileceğiniz bir kişiyle birlikte olun. O kişiyle bir birinize neler katabileceğinize, o kişiden neler öğrenebileceğinize ve neler yaşayıp neleri paylaşabileceğinize bakın.

İlişki geçmişte neler yaptığınız değil, bundan sonra neleri paylaşabileceğinizdir.

Bir ilişki yeni olasılıklar dünyasıdır. Geçmişte her ne olmuş olursa olsun, karşınızdaki kişi ile bundan sonra birlikte neler yapabileceğinizin olasılıklarının farkında olmanız son derece önemlidir.

İnsanların mutlu ve canlı ilişkiler yaşamalarının önündeki en önemli engel, toplumsal bakış açıları ve yansıtmalardır. İlişkide mutlu ve canlı olmayı bilmeyen bir toplumun ilişkinizin nasıl olması gerektiğine dair fikirleri bilinçaltınıza çocukluğunuzdan bu yana kodlanmış durumda ve insanların iyi bir ilişkinin nasıl olduğuna dair düşünceleri gerçekten de hiçbir işe yaramıyor.

Bir Başka ..  Kişisel Gelişim Eğitimi Nedir?

Bu yüzden insan kendi gerçekliğinin farkında olmak adına, tüm bu bilinçaltı kodlamalarından da özgürleşmelidir.

Bilinçaltındaki çöp bilgiden özgürleştiğinde insan, şu sorularla çok daha net bilgiler alır.

 • Ben gerçekten ne istiyorum?
 • Nasıl bir hayatım olmasını istiyorum?
 • Nasıl bir ilişkim olmasını istiyorum?
 • Nasıl biriyle birlikte olmak istiyorum?
 • Birlikte olduğum kişiyle neleri paylaşmak istiyorum?
 • Bu isteklerim gerçekten bana mı ait? Yoksa başkalarının beklentilerini mi yaşıyorum?
 • Kendimi ne kadar seviyorum?
 • Kendime ne kadar güveniyorum?
 • Kendime ne kadar dürüstüm?
 • Hayatım ne kadar gerçek?
 • Kendime sadık mıyım?
 • Kendimi aldatıyor muyum?
 • Kendime yalan söylüyor muyum?
 • Kendimi önemsiyor muyum?
 • Kendimden vazgeçiyor muyum?
 • Kendimi yargılıyor muyum?
 • Kendimi üzüyor muyum?
 • Kendime kızıyor muyum?
 • Partnerimden beklediğim davranışları kendime ne kadar veriyorum?
 • Partnerimden gördüğüm davranışları kendime ne kadar uyguluyorum?

İnsan bir ilişkiye başlamadan önce kendini tanımalıdır.

Kendini bilen insanın başkalarıyla da ilişkisi uyumlu olur.

Kendini tanımak isteyen insan kendine sorular sormalıdır!

Ben neler yapmaktan hoşlanırım?

Nerelere gitmekten hoşlanırım?

Neler dinlemekten hoşlanırım?

Neler izlemekten hoşlanırım?

Neler yemekten hoşlanırım?

Hayatımda iyileştirmem gereken neler var?

Bir başkasıyla ne kadar zaman geçirmek isterim?

Özel zamanlarımı nasıl değerlendirmek isterim?

Hayatımdaki kişiden neler beklerim?


Akış

Canlı varlıklarız, her gün yenileniyoruz ve güncelleniyoruz. Birlikte yaşamakta olduğumuz kişiler de yenileniyor ve güncelleniyor. İlişki bir dans gibidir. Birlikte ritim ve uyum sağlamaktır.

İlişkinin henüz başındaysanız, bu kişinin sizinle akabilecek biri olup olmadığının farkında olun. Ritmi kaybedebileceğiniz durumlarda birbirinizi ne kadar dengeleyebildiğinize ve yeniden akışa girip giremeyeceğinize bakın.

Güven

Bir ilişki her zaman güven üzerine kuruludur. Bir birinize güvenin, birbirinizin güvenli alanı olun. Eğer bir kişiye güvenmediğinizi hissediyorsanız, güven artırıcı çalışmalar yapın, olmuyorsa, güvenmediğiniz kişilerle hayata devam etmeyin.

Güvende hissetmediğiniz, güvenemediğiniz insanlarla yola çıkmayın. İnsanlar yolda güvensiz olmazlar. Yola çıkmadan farkındalığınızı kapattığınız güvensizlik, yolda açığa çıkar.

Bir Başka ..  Bilinçaltı Travmaları Nasıl temizlenir?

Doğruluk, dürüstlük, gerçeklik, sadakat, sevgi gibi unsurlar güven duygusunu güçlendirir. Aşk geçicidir. Dostluk kalıcıdır.

Çekim ve Bağlılık

Bir ilişkide çekim başlangıçta önemlidir. Çekim sizi bir ilişkinin içinde tutmaya tek başına yetmez. Çekimi bağlılığa dönüştürecek unsurların farkında olmanız gerekir. Hisler ve duygularla gelen çekim geçicidir. Birlikteliğiniz bir bağlılık içeriyor mu?

Olduğu gibi kabul etmek

Birlikte olduğunuz kişi sizi olduğunuz gibi mi kabul ediyor, yoksa sizi değiştirmeye mi çalışıyor, yoksa siz onun yanında değişmek zorunda olduğunuzu mu hissediyorsunuz?

Siz iki farklı birey olarak, birlikte olmayı tercih ediyor musunuz? Yoksa birlikte olmak adına kendinizden vaz mı geçmek zorundasınız. Taraflardan biri kendinden vaz geçtiğinde ilişki artık tek kişilik olmuştur ve birliktelik yok olur.

Değişmek zorunda olduğunuz bir ilişkinin içine girmeyin. Birisi sizi değiştirmeye çalışıyorsa, olduğunuz sizi değil, kafasındaki kişiyi yaşıyordur. Bu kişiyle uzun süre birlikte olmanız mümkün olmaz çünkü bu tür bir ilişkinin içinde artık siz yoksunuzdur. Bu tür bir ilişki yaşadığınızda ve bu ilişki sonlandığında, kendinizi hayata dönmüş hissedersiniz. Bunun nedeni budur.

Mutluluk küçük şeylere bağlıdır.

Her kim mutluluğu büyük şeylerde arar o kişi en mutsuz olandır. Mutlu olman için, hiçbir şey olması bile gerekmez. Mutluluk senin öz halin. Mutlu olmak için bir başkasına ihtiyacın yok. Olduğun mutluluğu bir başkasıyla paylaşabilirsin.

Mutsuz bir insanı kimse mutlu edemez. İlişki iki kişinin birbirini mutlu etmesi değil, iki mutlu kişinin mutluluğunu paylaşmasıdır.

Kişinin mutlu bir ilişki için kendine soracağı en önemli şey işte budur.

Ben kendi halimle mutlu muyum?

Bu kişi kendi halinde mutlu mu?

Biz birlikteyken mutlu muyuz?

Kendinizi sevmenize ve mutlu olmanıza engel olan nelere sahipsiniz? Bunun açığa çıkardığı her şeyi bilinç etiketiyle sahiplerine iade edip temizleyelim mi? Özgürleş, özgürleş, özgürleş, özgürleş, özgürleş, özgürleş, Çok şükür.

Her ne zaman nerede ve nasıl denk geldiysek benim güzel arkadaşım.

Mutluluklar ve sevgiler, Fatih BOYACI

Beni instagramdan takip etmek istersen; https://www.instagram.com/fatihboyaciakademi

Yorumlar

 • Damla

  Çok değerli bilgiler makale çok faydalı oldu teşekkür ederim emeğinize sağlık

 • Onur

  Huzurlu bir ilişkinin kaynağı güvende yatmaktadır güven olduğu zaman bütün olumsuzluk tersine döner hem kendine hemde partnerine huzurlu bir hayat sunarsın tabi bu güven karşılıklı olması şartıyla.

 • Mustafa

  Kışı ancak kendini düzelttiği anda karşıdaki kişide ona bakarak düzelir ve hayatı değişir.ilk kendimizi değiştirmekte.

 • Şeyma

  Makale çok faydalı ve mutluluk verici olmuş. Küçük şeylerden bile mutlu olmayı bilmeli insan yoksa bu dünya hiç çekilmez

 • Semiha

  Ilişki iki kişiliktir eğer mutlu huzurlu olmak istiyorsanız dışardaki herşeye gözünüzü kapatıp tamamen birbirine odaklanabilmektir saglikliniliskide güven lazim saygı lazim…

 • Feyruz

  Ne kadar güzel aciklamissiniz bayildim makalenize. Detaylı akıcı bir anlatim

 • Hazal125

  Maalesef bizlere kendimizi tanıma fırsatı verilmedi.. Ki işin en önemli noktası bu. İkili ilişkilerin tamamını etkiliyor maalesef. Neyseki böyle birşeyin varlığından bu mecralar aracılığıyla haberimiz oluyor da yaşımız ilerlese de öğreniyoruz. Teşekkürler.

 • Fatosnur

  Fatih bey yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum.bu guzel nilgiler icin tsk ederim.

 • Emirhan

  Çok güzel daha fazla bilgi bekleriz.

 • Burak Dursun

  bir ilişkiyi kurmak ve bu ilişkiyi idame ettirmek oldukça zor bir durum bunu başaran arkadaşlar için önlerinde uzun bir yol var diyebilirim bu arada makale çok yararlı görünüyor

 • uğur

  Mutlu bir ilişkinin sırrı birbirine olan güveni zedelemeden geçen yıllarda saklıdır

 • İdris

  Makale çok açıklayıcı ve bilgi verici teşekkürler

 • Eyup dursun

  yeni bir ilişki kurmak ve ruh eşinizi bulmak bence uzun bir yol makale ilişkiler hakkında yardımcı oldu diyebilirim

 • Mustafa Keser

  Çok anlamlı bilgilendirici bir yazı olmuş. Yeni ilişkiler hakkında karşımıza çıkan durumlar ve çıkarırlar konusunda yararlı oldu. Teşekkürler.

 • Hümeyra

  Sayfanızın her bölümünü inceledim ve en ilgimi çeken taraf eğitim bölümü. Başarılar dilerim♡

 • Zeynep feyza

  İnsan kendisini tanımadan ne istediğini bilmeden bir ilişkiye başlamamalı. Güzel tavsiyeler için teşekkürler aydınlatıcı bir yazı olmuş 🙂

 • Esra

  İnsan oğlu mutluluğu büyük şeylerde aradı aslında küçük şeylerin eşlerin birbirine saygı si ne kadar önemli yazınız glz tebrik ederim

 • Gülistan

  En önemlisi güven o olmadıktan sonra diğerleri de değerini yitiriyor

 • Aysel

  Makale çok faydalı ve mutluluk verici olmuş. Küçük şeylerden bile mutlu olmayı bilmeli insan yoksa bu dünya hiç çekilmez ilişki iki kişiliktir eğer mutlu huzurlu olmak istiyorsanız dışardaki herşeye gözünüzü kapatıp tamamen birbirine odaklanabilmektir saglikliniliskide güven lazim saygı lazim…

 • Özgü

  İlişkilerde tek taraflı fedakarlık olmamalı yazınızi tüm çiftler okumali

 • Efecan

  Insanlar mutlulugu hep buyuk seylerde aradi kucuk seylerden mutlu olmayi ogrenemedi .

 • Ersin dincer

  Su bir gerçek ki eğer herkez bu yazıyı okuyup eşini partnerini öyle seçip evlenirse. Mutlu çiftler le dolar ülkemiz boşanmaların da önüne geçilir

 • Durmuş Yetkin

  Ne kadar güzel aciklamissiniz bayildim makalenize. Detaylı akıcı bir anlatim

 • Mevlüt özcan

  Bu site benim için bir nevi terapi gibi oldu bana çok faydası dokundu Allah razı olsun

 • Fikret

  Çok güzel bir makale olmuş gayet faydalı😊😊

 • Fatih

  Çok güzel faydalı bilgiler hayatına mutlaka geçireceğim..

 • Fatih

  Çok güzel faydalı bilgiler hayatına mutlaka geçireceğim..

 • Habib

  Gerçekten makaleniz çok güzel faydalı bişeyler vermişsiniz bize.

 • Soner

  Cok güzel bir makale cok açıklayıcı cok begendim ellerinize sağlık

 • Muharrem Tokgöz

  güzel bir makale cok açıklayıcı ve iyi teşekkür ederim

 • Aze Kamran

  Makale için teşekkür ederim çok faydalı makale oldu istediğim her sorunun cevabını buldum

 • Ece

  O kadar güzel bilgiler ki sorularımın cevaplarını buldum çok teşekkür ederim

 • Sevim

  Harika bir yazı. Önce ne istediğimizi ne beklentiye olduğumuzu bilmemiz gerek 👏

 • Burak Aydoğdu

  Kesinlikle çok doğru bu güzel yazı için teşekkür ederim

 • Ayse

  Yazılarınız çok iyi çok güzel bir makale olmuş elinize emeğinize sağlık

 • Alii

  Mutsuz bir insani mutlu etmek gerçekten zor ,cok dogru bir tespit,makalenin cok güzel keyifle her satırını okudum.

 • Turkay

  Çok güzel bir makale elinize sağlık kişisel gelişim için mükemmel bir hazırlık bu makale

 • Aysel

  Çok güzel bir makale olmuş emeğine sağlık kendimden çok başkalarını mutlu etmek için yaşamışım

 • Furkan Esen

  Artık daha sağlıklı iletişim kurabiliyorum teşekkür ederim

 • Zehrali

  Enfes bir yazı,herşey insanın kendini tanıması bilmesi ile başlıyor hayatta,kendini bilen kişi diğer insanların da ne istediğini bilir böylece empati olan ilişkiler yaşanır.İnsanın hayatta en çok istediği şey anlaşılmak olduğuna inanırım…

 • Gamze

  İlişkiler hakkında süper bilgiler

 • Küb

  Gerçekten ilişkiler ile ilgili çok değerli bilgiler verdiniz elinize sağlık

 • Can

  Güzel ve anlaşılır bir makale olmuş. Bu gibi kişisel gelişim yazılarının birçok kişiye yol göstereceğine inanıyorum. Bu gibi makalelerin devamının gelmesi dileğiyle başarılar dilerim.

 • Muhammed

  Çok güzel bir makale olmuş beğendim

 • Elif

  Bu zamanda doğru insanı bulmak gerçekten çok zor. Makalenizle bizi aydınlattığınız için teşekkürler..

 • Simge hanım

  Keyifle izledim gerçekten harika bir makale olmuş.

 • Mehmet

  Değerli tecrübelerinizi bize aktardığınız için teşekkür ederim. İlgiyle takip ediyorum.

 • can dağcı

  güzel bir makale çok beğendim elinize sağlık devamını bekliyoruz.

 • Mahmut

  Çok faydalı bir makale bizi bilgilendirdiginiz için teşekkür ederiz

 • leylaguness

  Çok bilgili makale emeğinize ellerinize sağlık ilişkiler için çok faydalı bilgiler içerir

 • Gülmisal

  Gerçekten çok güzel bir makale olmuş. Bu makale sayesinde artık daha sağlıklı ilişkiler kurabiliyorum.

 • Hazal

  Çok güzel bir makele çok begendim

 • Emre

  Ne güzel denk geldim, okudukça düşündüren bir yazı olmuş.

 • Ebru

  Yazınızı o kadar çok begendim ve kendime aldım tekrar tekrar okuyup kendimi sorgulamama vesile oldunuz teşekkür ederim tebrik ederim bu güzel paylaşımınız için 👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽

 • Eren

  O kadar çok begendim ki makale harika olmuş hem bizi bi tavsiye verdiniz

Yorum Yazın

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Okumaya Devam Edin

Farkındalık OLuşturacak içerikler blog'ta seni bekliyor.