stresten kurtulmanin yollari nelerdir kendini parlat

Stresten kurtulmanın yolları nelerdir?

Stresten kurtulmanın yollarına bakmadan önce, kurtulmak istediğimiz, hayatta herkesin yaşadığı stresin ne olduğuna bakalım.

Stres nedir?

Stres insanlığın varoluşundan beri gelen, insanın tehlikeler karşısında göstermiş olduğu kaç ya da savaş durumudur. Doğal bir mekanizmadır. Doğa da yaşayan atalarımız bu durumu ölümcül durumlar karşısında yaşarlardı. Bir tür hayatta kalma ve yaşama tutunma mekanizmasıdır. Karşılaşmış oldukları tehlikelerin üstesinden gelebilmek için bedenlerinde adrenalin, kortizol gibi hormonların salgılanmasına neden olurdu. Kaç ya da savaş durumlarına yaklaştıkça, beden bu duruma hazırlanmak adına gerginleşmeye başlar ve harekete geçmeye hazır hale gelirdi. Ancak günümüzde bu tür ölümcül deneyimlerle pek sık karşılaşmıyoruz.

Her ne kadar günümüzde ölümcül deneyimlerle karşılaşmıyor olsak da kaç ya da savaş durumu farklı deneyimler olarak hayatımızda devam ediyor. Başarısız olmak, takdir görmemek, onaylanmamak, kendini başkalarıyla kıyaslama, kabul görmemek yalnız kalmak bilinçaltında ölümcül deneyimlerle eşdeğer bir etki oluşturuyor. Bu gibi durumlarda kaç ya da savaş durumları tetiklenir. Böylece bedenimiz gerginleşmeye başlar ve stres bedenimize yayılır. Ancak ne kaçabilecek ne de savaşabilecek bir tehdit vardır. Boşaltılamadığı ve deneyimlenemediği için, stres bedenimize kilitlenir ve kendi içinde bir döngüye başlar.

Günümüzde insanların stres seviyelerini artıran en önemli etkenlerin kökeni, çocukluklarında deneyimlemiş ve bilinçaltına kayıt etmiş oldukları, sevilmeyen, istenmeyen, onaylanmayan, değersiz, kabul görmeyen kişi olduklarını hissetmiş olmalarıdır.

7 yaşına kadar öğrenilmiş bu duygular ya da travmalar, yaşam boyunca deneyimlenen tetikleyici deneyimlerle sürekli uyanır ve kişiyi atalarının karşılaşmış olduğu gerginlik ve stres seviyelerine getirir.

Atalarımızın ölümcül durumlarda karşılaştığı stresi biz bugün, sosyal ilişkilerde öfke, sinir, üzüntü, korku, endişe, kaygı gibi duygularla yaşıyoruz. Bu duygular ve enerjiler hayatımızı olumsuz yönde nasıl etkiliyor biraz da bunlara bakalım.

Stresin etkileri nelerdir?

Stresin kısa vadeli etkileri;

Bir Başka ..  Sabahları Yorgun Uyanmanızın Nedeni Empatik Algılamalar Olabilir Mi?

Öfke, endişe, korku, gerginlik, kaygı, üzüntü gibi olumsuz duygularla yaşamak ve olumsuz duygularla eylemlerde bulunmak, ilişkilerin bozulması, insanlarla iyi iletişimler kuramamak, negatif düşünce kalıpları içinde kalmak, hayatınızın daha olumsuz bir yer haline gelmesi stresin kısa vadeli etkileri olarak belirtilebilir.

Uzun süre stres altında kaldığınızda;

Stres uzun süre bedeninizde kaldığında ise hayatınızda kronikleşmiş durumlar ortaya çıkar. Depresyon, anksiyete, huysuzluk, panik atak, üzüntü, kaygı bozukluğu, öfke ve asabiyet olarak açığa çıkabilir.

Sürekli stres altındaysanız öğrenme güçlüğü çekebilirsiniz. Dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu, öğrendiklerinizi uygulayamama, eyleme geçememe, atalet, tembellik, uyuşukluk gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Uykusuzluk, aşırı uyuma, tembellik, hiper aktivite, tahammülsüzlük, olumsuz düşüncelerden kurtulamama gibi durumlar açığa çıkabileceği gibi bedensel tikler de bedene kilitlenmiş olan stres nedeniyle oluşabilir.

Uzun süren stresin sonunda bedensel gerginliğe, baş ağrılarına, sırt ağrılarına, bel ağrılarına, bacak ağrılarına neden olabilir. Nedensiz kas ağrıları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların kaynağı genellikle bilinçaltı kayıtlarınızın neden olduğu strestir. Bugün tıbbın tedavi etmekte zorlandığı birçok hastalığın nedeni, psikolojik kaynaklıdır ve strese bağlıdır.

Göğüs ağrısı, mide rahatsızlıkları, barsak rahatsızlıkları, ishal, kabız, karın ağrıları, üşüme sıcak basması, el ve ayak terlemeleri, kronik nezle, grip, soğuk algınlıkları, tekrarlayan ve geçmeyen kronikleşmiş ve kalıplaşmış bütün rahatsızlıkların kaynağı stresiniz olabilir.

Farkında olmadığınız ya da dengeleyemediğiniz strese uzun süre maruz kaldığınızda, fiziksel ya da psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkması çok olasıdır. Eğer bu tür durumları yaşamaya devam ediyorsanız, stresi gidermenin yollarını aramalı, ya da profesyonel yardım almalısınız.

Doktorların hemen her rahatsızlıkla ilgili de stresten uzak durun açıklaması yaptığını da unutmamak gerekir. Ancak stresin kaynağını bulmadan stresten uzak durmak çok da mümkün değildir.

Peki hayatımızı bu kadar etkisi altına alan stresin kaynağı nedir?

Stresin kaynağı nedir?

• Stresin kaynağı genellikle 0-7 yaş döneminde bilinç altınıza kaydettiklerinizdir.
• Dna yoluyla atalarınızdan aktarılan, kültürel ve duygusal mirastır.
• Toplumsal öğretilerden gelen, duygusal yüklerdir.
• Bedenlerinizin algılama yeteneği dolayısıyla başka insanların duygularını, (üzüntülerini, kaygılarını, korkularını ve öfkelerini) algılıyor ve kendi duygularınız yapıyor olabilirsiniz. Size ait olmayan duygularla strese girer kendinizi hasta edersiniz.

Bir Başka ..  Kendini Parlat Kişisel Gelişim Sistemi Eğitmeni Nasıl Olunur?

Stresle nasıl başa çıkılır?

Stresi, yönetmenin, dengelemenin günlük uygulamaları vardır. Stresi dengelemek ya da boşaltmak, rahatlamak istiyorsanız aşağıdaki önerilerimi günlük olarak uygulayabilirsiniz.

1. Her gün 10 dakika sufi nefesi (doğal nefes çalışması); nefes çalışmaları sinir sisteminizin rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olur, her gün uygulayacağınız 10 dakika sufi nefesi çalışması, nefesinizin doğal akışına geri dönmesine ve bedeninizdeki gerginliğin boşlamasına yardımcı olur.

2. Kitap okumak; sizin için faydalı, hoşlandığınız ya da gelişiminize katkı sağlayan türlerde her gün kitap okumanız, sizin hem öğrenmenizi, hem gelişmenizi hem de rahatlamanızı sağlayacaktır.

3. Egzersiz yapmak; kan dolaşımını hızlandırarak, bedeninizdeki enerjiyi harekete geçirir, sinir siteminizin rahatlamasına yardımcı olur.

4. Doğaya gitmek; doğal alanlar, içinde barındırdığı yüksek enerjiyle, içinde bulunduğunuz enerjiyi boşaltır ve dengeler,

5. Sevdiğiniz birini aramak; sizi yargısızca dinleyebilecek birilerine, sizi strese sokan durumlarınızı anlatabilmek, sinir sisteminize sıkışmış enerjinin serbest kalmasını ve rahatlamanızı sağlar. Burada kimi arayacağınız çok önemlidir. Aradığınız kişi sizi dengeleyebileceği gibi daha fazla strese de sokabilir.

6. Olumsuz insanlarla görüşmeyin; etrafınızdaki 5 kişinin ortalamasısınızdır, etrafınızdaki mutsuz, yıkıcı ve olumsuz insanları hayatınızdan çıkarın ve hayata olumlu bakabilen, yapıcı ve pozitif insanlarla daha fazla zaman geçirmeye odaklanın.

7. Kendinizi dinleyin; kendinizle daha fazla zaman geçirin, düşüncelerinizi dinleyin, neler düşündüğünüzün farkında olun, duygularınızı fark edin. Düşüncelerinizi ve duygularınıza yazıya dökmek, çok rahatlatıcı olur. Yazdıkça rahatladığınızı göreceksiniz.

8. Sevdiğiniz birisine sarılın, sarılmanın, sinir sistemini rahatlattığı ve mutluluk hormonlarını arttırdığı bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

Gündelik stresi dengelemenin ya da boşaltmanın yollarına yukarıda bahsettik.

Bu çalışmalar, içinde bulunduğunuz stres enerjisini boşaltmanıza, gündelik olarak açığa çıkan durumları dengelemenize yardımcı olabilir ancak sorunun kaynağını yok etmez. Gündelik yaşamda strese girmenize neden olan her şey 0-7 yaş çocukluk dönemizdeki travmalara, atalardan gelen kalıtımsal yüklere ve sizin dışınızda olan toplumsal enerjilerden kaynaklanır.

Bir Başka ..  Kendinle Yüzleşmekten Korktuğun Karanlık Yanların

Stresten kurtulmanın en etkili yolu nedir?

Stresten kurtulmanın en etkili yolu, strese neden olan bilinçaltı kayıtlarınızı ve enerjileri temizlemektir.

Strese neden olan çocukluk travmaları ya da bilinçaltı kayıtlarını nasıl yok edersiniz?

Hayatınızda sizi strese sokan, öfke, sinir, gerginlik, üzüntü, kaygı, endişe, depresyon, panik atak gibi durumların tamamından özgürleşmek için bilinçaltı kayıtlarını yok etmeniz gerekir.

Bu kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey değildir. Bunun için uzmanlardan destek almanız gerekir.

Biz Kendini parlat sisteminde, arındırma satırları ve Nur seansı ile hem bilinçaltını hem de enerjiyi arındırıp dengeleyerek 0-7 yaş travmalarını, geçmiş yaşam enerjilerini, toplumsal yükleri ve atalardan gelen enerjileri arındırabiliyoruz. Böylece strese neden olan durumun kaynağı temizlenmiş oluyor.

Bilinçaltı engin bir denizdir. Strese girmemize neden olan bildiğimiz bilmediğimiz birçok etken olabilir ve genellikle bunlar birbiriyle örüntülüdür.

Örüntülü durumlarda olaylar birkaç durumu arındırarak ya da bireysel seanslar ile çözümlenemez. Bu yüzden çoğu zaman bireysel seanslarla tek bir olay üzerine odaklanmak yerine danışanlarımıza eğitimlere katılmalarını tavsiye ediyoruz.

‘’Özgürlüğe ilk adım’’ ve ‘’Özgür OL’’ eğitimlerinde ve ‘’Travmalar-1’’ve ‘’Travmalar-2’’ eğitimlerinde 0-7 yaş döneminde etkilenmiş olabilecekleri hemen her konuda arınmaları için yardımcı oluyoruz.

Ayrıca bu eğitimlere katılanlar arınmanın nasıl yapıldığını öğrenerek, hayatları boyunca bir daha başka birilerine ihtiyaçları olmadan bilinçaltı temizlemeyi ve enerji dengelemeyi öğrenmiş oluyorlar. Tercih edenler uygulayıcı olarak başka insanlar üzerinde çalışmalar yapmayı öğreniyor ve insanların daha iyi bir yaşam sürmelerine yardımcı oluyorlar.

Başlangıçta yüzeysel yöntemler daha kolaymış gibi görünse de stresten kurtulmanın en iyi yolu, stresin kaynağını bulmak ve onu yok etmektir. Bunu hangi yöntemle yaptığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan derinlemesine etki edecek bir yöntem öğrenmeniz ve bunu hayatınızın her alanında kullanmanızdır.

İnsanın özü, güzellik, huzur ve mutluluk üzerinedir. İnsana nihai huzuru ve mutluluğu verecek olan, tüm bu huzursuzluk veren durumları arındırarak kendi özünü açığa çıkarmaktır.

Sevgiler, Fatih BOYACI

Beni instagramdan takip etmek istersen; https://www.instagram.com/fatihboyaciakademi

Yorumlar

 • Seda uzun

  Egitim icin bilgi alabilirmiyim

 • Mustafa

  Bu stres bende çok var ya neden oluyor böyle şeyler

 • Gülcan tıraş

  Stresten uzak durmanın yollarının strese nelerin bağlı olduğunu bilmekten geçiyor çok faydalı bir yazı dizisi Çok işime yaradı teşekkürler

 • Hilall

  Uzun süre stres altında kaldığımda yazınız da yazmış olduğunuz gibi depresyona giriyordum artık bununla baş etme yollarını öğrendim teşekkürler bilgiler için

 • Filiz

  Gerçekten de bloğu çok beğendim tam stresli gunumdeydim

 • Berat aydın

  Ben stresten kurtulmak istiyorum çünkü çok yorucu bir işim var bana yardımcı oldu

 • Can

  Gercekten stresim cok cok fazla bu makaleniz bana cok yararı olacak tesekkurler

 • Özgür

  Stres kadar insanı ve çevresini etkileyen başka birey yok bu kadar derinlemesine olan bir konu olacağını hiç düşünmemiştim

 • Hasantek

  Stresten kurtulma ihtiyacım var ama nasıl kurtulacağım ama bilmiyorum bu yazıyı okuyarak bilgi sahibi oldum

 • Samet

  Streli zamanında bu sayfadaki bilgiler cok işime yaradı etkili yontemler var. Emeginize saglik

 • Ferhan

  Stres insanın bütün hayatını alt üst eden bir etmendir gerçekten benim hayatımda da fazlasıyla var bu makale faydalı oldu teşekkürler

 • Çağdaş Evren

  Bu zor gunler yasarken stresli bir hayatimiz var ve bundan kurtulmamiz gerekiyor ciddi anlamda…

 • Damlaa

  İnsan bazen stresli dönemlerde ne yapacağını bilemiyor ilgiyle okudum çok teşekkür ederim 🙏

 • KENAN

  Stresten kurtulmanın yollarını arıyordum bu sayfa mükemmel bilgiler okudum teşekkürler

 • Mehmet

  Stresle nasıl başa çıkılır makalesi çok başarılı olmuş tebrik ederim

 • İbrahim Kocakavak

  Kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel bir makale olmuş tebrikler 👍

 • Aze Kamran

  Ya bende de stres çok var verdiğiniz yönetimleri uyguluyucam çok teşekkür ederim

 • Özlem Şahin

  Makaleyi çok beğendim gerçekten yön gösterici bir yazı çok teşekkür ederim

 • Emre samur

  Stres insanın bütün hayatını alt üst eden bir etmendir gerçekten benim hayatımda da fazlasıyla var bu makale faydalı oldu teşekkürler

 • Mustafa

  Stresten kurtulmanın vede stresle nasıl baş edileceğini öğreten bilgiler var.Tesekkur ederiz…

 • Özlem

  Makaleyi çok beğendim yol gösterici bir yazı okudum çok teşekkür ederim

 • Büşra

  Bu sene çok sıkı çalışmayı düşünüyorum. stres yapmamam lazım gerçekten. Bu yazı benim gibiler için çok iyi

 • Semiha

  Hayat an gaz almak istiyorsanız stresten uzak dyrmalusiniz bütün hastalık bin başında stres var din kendimizi koruyalim

 • Muharrem Tokgöz

  stres hakkında çok iyi bilgiler vermişsiniz

 • Mertrww

  Stresten kurtulmak için genellikle ilaç alıyorum ama artık gerek yok mobilgi Bana çok yardımcı olacak

 • Zeynep T.

  Modern insanın kabusu stresle mücadele edebilmeyi öğrenmek lazım ama hayat şartları buna imkan tanımıyor. Yine de stres yönetiminde faydalı olacağını düşündüğüm bu güzel yazı için teşekkürler.

 • Eren

  Benim için çok iyi oldu bu bilgi bilmiyodum öğrenmiş oldum teşekkür ederim hep pozitif olmak lazım stresten uzak duralım

 • Dilara Aslan

  Şu ara öyle stresli bir dönemdeyim ki. Yazdığınız makale bana ilaç gibi geldi

 • Feyruz

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde artık stres baş etmek çok kolay

 • Şenol Yıldırım

  Vallaha en büyük problem stres. Hem kendimizi hem de başkalarına olan davranışlarımızı şekillendiriyor.

 • Ali

  Stresi iyi yonetemezsek sonunda vucudumuza agir hasarlar bırakıyoruz

 • Hazal125

  Ah şu stress nelere sebebiyet veriyor yaa.. başetmeli. Teşekkürler 👏

 • Ali

  Stresi yonetemezsek vücudumuzda agir hasarlara neden olur

 • Ayşe

  Makaleniz sayesinde stresin ne kadar yıprattığını stresin kaynağını ve nasıl başa çıkabileceğimi öğrendim çok çok teşekkür ederim 🙏🥰

 • Taha

  Hayatımızın en önemli anlarında bizi mahveden bir şey de stres.

 • Mehmet

  Hayatta olmazsa olmazı stres insan hayatında çok önemli bir rol oynuyor

 • Fatosnur

  Stresle bas edemeyen biri olarak yazilarinizi okumak iyi geldi.tsk ederiz yardimlariniz için.

 • Burak Dursun

  Günlük hayatta en çok yaşadığımız problemlerden birini bu makalenizde yer almışsınız makaleyi keyifle okudum ve bu problemden kurtulmak için belli yöntemler hakkında bahsetmişsiniz bu yolları uygulayacağım umarım en yakın zamanda işe yarar.

 • Ertuğrul

  Gerçekten sıkıntıdan stresten uzaklaşmanın tek yolu burası çok beğendim yazılarınızı

 • Adem

  Bende stresten kurtulmak için değerli bilgilerinizi okudum ve çok yararli oldu teşekűrler

 • Eylül taş

  Hem pandemi hem işsizlik derken stresin içinde bulduk kendimizi ve bu paylaşım bize ilaç gibi geldi ❤️

 • DİLEK

  Neredeyse yaşamımızın her anında var stres yazı için teşekkürler yaralı oldu benim için

 • Eyup dursun

  stres modern yaşamın bir parçası bence bundan kurtulmak imkansız gibi gelmekte böyle makaleler görünce okuyup yararlı olmasını umuyorum…

 • Mustafa Keser

  Güzel ve faydalı bilgiler. Stres ile ilgili bilinmesi gereken bir çok şeyi öğreniyoruz. Emeğinize sağlık.

 • Esra Yaşar

  Makalenin içeriği de konusuda çok iyi bilgileriniz çok değerli teşekkürler 🙏🙏

 • Muhammed Cingöz

  Hemen hemen hayatımızın her anı stes istesek de istemesek de stres yaşıyoruz kırtulma için hazırlamış olduğunuz yazı çok verimli okurken bile azaldığını hissetim

 • Hümeyra

  Her insan gibi çok streslenen biri olduğumdan bu bilgiler işime yarayacak gibi hissediyorum. Teşekkür ederim ♡

 • Merve ÇAĞLAR

  Stresten uzak durmayı henüz başaramadım ama deniyorum.

 • Nesko

  Günümüzün en büyük problemi stres.stresden kurtulmak için yazdığınız yazı çok bilgilendirici,emeğinize sağlık, teşekkürler👏👏👍

 • ismail ozan

  stres hayatımizın her aninda karsimiza çikan bir hastalik turu..onunla bas etmenin yolu sadece onu yormadan üstüne gitmek..makalenin hakikaten doğruları söylemişsiniz işe yaramasini için bunlari deniyeceğim.

 • Umida

  Bende cok stersiliyi yaa gercekden guzel bilgilendirici paylasim olmus

 • Fatma.dnz

  Güzel bilgilerinizden faydalanmak bizler için büyük şans gerçekten stresin nelere yol açacağı hakkında fikir sahibi olduk tesekkurler

 • Gülistan

  Bu aralar en küçük şey bile bende strese yol açıyor. Durduramıyorum.

 • Aysel

  Stresten uzak durmanın yollarının strese nelerin bağlı olduğunu bilmekten geçiyor çok faydalı bir yazı dizisi Çok işime yaradı teşekkürler
  Uzun süre stres altında kaldığımda yazınız da yazmış olduğunuz gibi depresyona giriyordum artık bununla baş etme yollarını öğrendim teşekkürler bilgiler için

Yorum Yazın

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Okumaya Devam Edin

Farkındalık OLuşturacak içerikler blog'ta seni bekliyor.