Stresle nasıl başa çıkılır?

Stresle başa çıkmak için;

Stres; bedensel ve zihinsel gerginliğe sebep olan her şeydir.

Stres genellikle gün içinde yaşadığınız olaylar sonucunda oluşan bir durum gibi görünse de, aslında çocukluğunuzdan beri arka planda çalışan duygularınız ve travmalarınızın açığa çıkmasıdır.

Gündelik yaşamda yaşadıklarınız sadece bunun görünür olmasına neden olan tetikleyicilerdir.

Gerçekte stresli bir gün geçirmezsiniz, yaşadıklarınız, gerçekte olan stresinizin açığa çıkmasına ve görünür olmasına neden olur.

Açığa çıkmasına engel olmaya çalıştığınız her his ya da duygu sizin daha fazla gerilmenize neden olur.

Farkındalığınızı kapattığınız her zaman gerginleşmeye devam edersiniz. Hisler ve duygular kendilerini daha fazla göstermek için yoğunlaşmaya başlarlar.

Bedeniniz duyumsamak ve algılamak için bir araç. Siz zihinsel, ruhsal duygusal ve fiziksel uyaranları bedeniniz aracılığıyla algılarsınız. Duygularınız, hisleriniz ve düşüncelerinize farkındalığınızı kapattıkça onlar da yoğunlaşmaya başlar ve bedensel reaksiyonlar olarak açığa çıkar. Başınız ağrır, boynunuz ağrır, sırtınız, beliniz ağrır, iç organlarınıza yansıyabilir.

Günümüzde hastalıkların büyük bölümü strese bağlı etkenlerden kaynaklanır. Bilinçaltı düzeyindeki olumsuz hisleriniz ve düşünceleriniz yoğunlaşarak görünür olmak adına artık bedensel formda kendilerini açığa çıkartırlar ve tıp bu semptomlara hastalık/rahatsızlık der.

Rahatsızlık dediğimiz şey aslında stresin/gerginliğin fiziksel bedene yansımış halidir. Zihninizden stresi, gerginliği, strese ve gerginliğe neden olan durumları uzaklaştırdığınızda, özünüzde olan sağlıklı, huzurlu ve mutlu hale gelirsiniz.

Peki stresi nasıl azaltabiliriz?

Kendinize farkındalıkla bakıp strese neden olan eski alışkanlıklarınızı bırakıp yerine size iyi gelen faydalı davranışları süreklilikle tekrarlamak ve alışkanlık haline getirmek çok önemlidir.

Stresle başa çıkmanın yolları nelerdir?

 • Yapılacak işleri aklınızda tutmak yerine not defterine ya da telefonunuza not almak ve gününüzü planlamak, stresinizin azalmasına yardımcı olur.
 • Sizi strese sokan insanlarla olan iletişimlerinizi dengelemek, dengelenmiyorsa o kişileri hayatınızda daha fazla tutmamak stresinizi giderir.
 • Spor yapmak, haftanın en az 3 günü 45 dakika ve üzeri tempolu bir yürüyüş ya da ter atmanızı sağlayacak, yapmaktan keyif aldığınız her hangi bir antrenman fiziksel bedene yansıyan stresi dolayısıyla zihinsel stresi giderir.
 • Sufi nefesi öğrenip her gün 10 dakika uygulamak bedensel ve zihinsel stres giderir.
 • Doğaya gidip 1-2 saat sessizlikte doğayı dinlemek, stresi giderir.
 • Denizi izlemek stresi giderir.
 • Akşam erken uyumak, uyumadan yarım saat önce televizyon, telefon ve veri akışı sağlayan araçlardan uzaklaşmak ve kendine zaman ayırarak, uyumadan önce 10 dakika meditasyon yapmak stresi giderir.
 • Sabah erken uyanmak, uyandığınızda 10-30 dakika meditasyon yapmak ve kendiniz için faydalı zaman geçirmek, gününüzü planlamak stresinizi giderir.
 • Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, kitap okumak, yolculuğa çıkmak, yeni insanlarla tanışmak, resim yapmak, müzik yapmak, stresinizi gidermeye yardımcı olur.
 • Şikayet etmek yerine şükretmek stresi giderir.
 • Olumsuzluklara odaklanmayı bırakmak stresi giderir.
 • Olumlu düşünme yeteneğini geliştirmek stresi giderir.
 • Özür dilemek, teşekkür etmek, affetmek, sevmek stresi giderir.
 • Çocukları sevindirmek, hayvanları beslemek, ihtiyaç sahibi birine yardım etmek stresi giderir.

Hayatınız sizin için. Onu değerli kullanın ve kendinize özen gösterin. Size iyi gelen davranışları artırın, iyi gelmeyenleri azaltın. Hemen şimdi başlayın ve kendinize adanın. Zamanla ışığınızın ne kadar değiştiğine kendiniz bile inanamayacaksınız. Ömrünüzü iyi yaşayın. Mutlu olun.

Sevgiler, Fatih BOYACI.

Beni instagramdan takip etmek istersen; https://www.instagram.com/fatihboyaciakademi

Okumaya Devam Edin

Farkındalık OLuşturacak içerikler blog'ta seni bekliyor.