Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel Gelişim Nedir? Ve ne işe yarar?

Kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim; insanın kendinde var olan yetenekleri, potansiyelleri, kapasiteleri en etkin biçimde kullanabilmek adına kendini tanıma ve gerçekleştirme yolculuğudur.
Bu; birkaç eğitim aldım ve tamam ben kendimi geliştirdim diyebileceğiniz bir süreç değildir. Hangi okuldan, okullardan mezun olduğunuzun bir önemi yoktur. Kişisel gelişim diplomalar ya da sertifikalarla ilgili değildir. Kişisel gelişim; insanın kendini gerçekleştirmek adına her gün ve her an adanmışlıkla vermiş olduğu kendini gerçekleştirme mücadelesidir. Bu, ömür boyu süren bir süreçtir.

Kişisel gelişim ne işe yarar?

Kişisel gelişim; insanın hayatını daha anlamlı yaşamasını sağlar. Hayatı daha anlamlı yaşayan bir kişi için bütün deneyimlerinin bir anlamı vardır. O kişi; ‘hayrın içindeki şerri, şerrin içindeki hayrı’ görür ve bilir. Bu yüzden kendini geliştiren insan, çektiği zorluğun kendisin hayrına olduğunu bilir ve tasalanmaz. Şikayet etmez, çözüm yolları arar ve eylemlerde bulunur. Vaz geçmez, pes etmez, geri dönmez.

Gelişiminin farkında olan biri, karşılaştığı her engelin onu güçlendirdiğini bilir. Acele etmez, hayıflanmaz, paniklemez. Kararlı, sakin ve özgüvenli bir duruşa sahip olur ve eylemlerini bu özgüven ve kararlılıkla gerçekleştirir.

Kişisel gelişim insanın kendini tanımasını sağlar. Yapabileceklerini ve yapamayacaklarını anlamasını, kendi yetenek ve kapasitelerinin ne olduğunu keşfetmesini ya da kavramasını sağlar. Kişi, kendi yeterliliklerini ve yetersizliklerini bildiğinde artık hayatı ele almak çok daha kolay hale gelir.

Bu bilgiler maalesef okullarımızda öğretilmiyor. İnsanın kendini tanıma süreci öğrenimini tamamladıktan sonra, biraz da hayat deneyimlerinden sonra başlıyor.

Kişi yaşadığı deneyimler üzerinden artık kendisini tanımaya ve değerlendirmeye alıyor.

Toplumumuzda kişinin iç muhasebesini yapmak ile kendini yargılamak sıkça karıştırılıyor. Kişinin iç muhasebesini yapmak tefekkür olup insanı geliştirirken, kişinin kendini yargılaması durdurucudur ve son derece zararlı sonuçlar doğurmaktadır.

Bir Başka ..  Sabahları Yorgun Uyanmanızın Nedeni Empatik Algılamalar Olabilir Mi?

Kendi yargılayan bir insan, moralsiz, halsiz, enerjisi düşük, yorgun, tembel ve uyuşuk bir hale gelir.

Kendi iç muhasebesi yapan kişi, hatalarından ders alır, başarısızlıklarını geri bildirimlere çevirir ve aldığı derslerle birlikte kendi yolunda daha emin adımlarla ilerlemeye başlar.

Kişisel gelişim aynı zamanda kişinin olduğu durumun gerçekliğini görmesini sağlar.

Herkes hedeflere ulaşmak ister, ancak sadece gerçekte hangi noktada olduğunu ve ulaşmak istediği hedefi bilen ve yola devam edenler hedeflerine ulaşır.

Kişisel gelişim; sizi yoldan çıkaracak, caydıracak, geri döndürecek, durduracak, iç ve dış engelleri fark etmenizi sağlar. Engelleri kaldırmanızı, yeni yollar bulmanızı, ya da yeni yollar açmanızın önünü açar.

Kişisel gelişimine önem göstermemiş kişiler bir engelle karşılaştıklarında, şikayetçi olurlar, bahaneler üretirler, geri dönerler, vaz geçerler pes ederler. Kişisel gelişimin de aşama kat etmiş kişiler, çözüm üretirler, engelleri kaldırırlar, etrafından dolaşırlar, ilerlemenin bir yolunu bulurlar. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, ilerlemeyi bilirler.

Kendini geliştiren kişiler, ne zaman durması, ne kadar beklemesi ve ne zaman yeniden harekete geçmesi gerektiğini de bilirler.

Bunlar çoğu zaman doğuştan gelen yetenekler değildir. Her bir birey bu yetenekleri dünyaya geldikten sonra geliştirir. Senin için de geç değil. Şimdi başlayabilirsin!

Kişisel gelişime başlamak için en iyi zaman ne zamandır?

7 yaşında 17 yaşında 27 yaşında ya da 77 yaşında olman fark etmez. Kişisel gelişime başlamanın yaşı yoktur. Kişisel gelişime başlamanın zamanı ŞİMDİ’dir.

Kişisel gelişim tercih midir zorunluluk mudur?

Kişisel gelişim her ne kadar toplumuzda tercih olarak algılansa da, kişisel gelişim aslında bir zorunluluktur. Kişisel gelişim tekamüldür ve insanın bu yaşama gelme nedenidir. İnsan istese de istemese de gelişmek zorundadır. İsteyerek gelişen kişiler bu durumdan keyif alırken, istemeden, ayak direyerek hayat tarafından geliştirilen insanlar bu durumu acılı bir süreç olarak yaşamaktadırlar.

Gelişim yaşamın kanunlarından biridir.

Bir Afrika atasözünde der ki:
Her sabah bir ceylan uyanır Afrika’da,
Kafasında bir tek düşünce vardır.
En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa aslana yem olur.
Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da.
Kafasında bir tek düşünce vardır.
En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek,
Yoksa açlıktan ölecektir.
İster aslan olun,
İster ceylan olun hiç önemi yok.
Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini,
Hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.
Toplumumuzda çok az bir kesim bunun farkındadır.

Bir Başka ..  Stresle nasıl başa çıkılır?

Kendini geliştirmeyen insana ne olur?

Kendini geliştirmeyen insan, Afrika atasözündeki yavaş koşan ceylan gibi ya yem olacaktır ya da yavaş koşan aslan gibi aç kalacaktır.

Yaşam onun tekamülünü daha acılı bir şekilde yaşamasına neden olacaktır. Etrafınızda gördüğünüz, acıdan, dramadan ve suistimalden beslenen birçok insan kişisel gelişiminin sorumluluğunu eline almadığı için acılar içinde kalmaya devam etmektedir.

Kişisel gelişimde yapılan hatalar nelerdir?

Kişisel gelişimde yapılan en büyük hata, kişisel gelişim için adım atmamaktır.

Kişisel gelişimde yapılan bir diğer büyük hata ise, akşamdan sabaha değişmiş olmayı beklemek yani aceleciliktir, sabırsızlıktır. Bir gecede değişmeyi, bir gecede zengin olmayı, bir gecede dünyanın en güçlü insanı olmayı hedefleyen insanlar kolayca av haline gelirler ve bu sektörün içindeki avcılar tarafından kolayca avlanırlar.

İnsan şunun farkına varmalıdır, kişisel gelişim bir süreçtir ve ömür boyu devam eder. Ölene kadar, son nefese kadar devam eder. Akşamdan sabaha cennet vaadine inanan insanlar, sadece kandırılırlar.

Kişi kendi sorumluluğunu eline almalı ve kendi yaşamının direksiyonuna geçerek, sorumluluklarını, yeteneklerini geliştirmelidir. İnsanı varacağı nihai hedefe götürecek tek kişi kendisidir.

Kişisel gelişim için neler yapılabilir?

. 1.Kendinizi tanıyın; kişisel gelişimin en önemli basamağıdır, kendini bilmek, kendini tanımak. Ancak tanımlamak ve sınırlandırmak değil. Olduğun noktayı bilmek ve gelişim değişim ve dönüşüm için çaba sarf etmek.
2.Vizyonunuzu belirleyin; hayatta ne olmak istediğinizi neler yapmak istediğinizi, yaşama dair beklentinizin ne olduğunu geniş bir açıdan bakarak belirlemek yine hayat deneyimlerinizi, yaşadıklarınızı daha anlamlı hale getirecektir.
3.Rutinler oluşturun; kişisel gelişimde en önemli şey, sürekliliktir. Gelişmeyi sürdürmeniz gerekir, her gün, her an. Gelişmeyi bırakırsanız, gelişim de sizi bırakır. Bu ne demek, öğrendiğiniz yöntem öğreti her ne ise, hangi yolu izliyor olursanız olun, az ya da çok, her gün düzenli bir şekilde uygulama yapmanız çok önemlidir.
4.Bedeniniz; sizin bu dünyayı algılama ve eyleme geçme aracınız. Onun kapasitelerini keşfetmek, bedeninizi doğru kullanmak, ona iyi bakmak, sağlıklı olmak çok önemli.
5.Duygularınızın farkında olun ve onları yargılamayın. Herhangi bir duygu durumu içerisinde olabilirsiniz. Hayatta yapacağınız en kötü şey kendinizi yargılamaktır. Her ne olursa olsun. Her zaman söylediğim bir sözüm var; ‘’Kötü en iyi öğretmendir’’ kendinizi yargılamayın. Dersinizi, farkındalığınızı alın ve yaşamınıza aldığınız farkındalık ile devam edin.
6. Gelişiminize engel olan savunma duvarlarınızı indirin. Ego en önemli duvardır. İnsan; bariyerlerini, savunmalarını indirmeden kendini gelişime açamaz, dinleyemez, duyamaz, okuyamaz, göremez. Bu noktada kişi bariyerlerini farkındalıkla indirmeli ve karşıdaki kişinin ne anlattığını anlamaya ve uygulamaya gayret etmelidir.

Bir Başka ..  İnsanın; "Sevgi, İlgi, Şefkat" Arayışı Nedendir?

Kişisel gelişim ömür boyu süren bir süreçtir. Kişi bu yüzden acele etmemelidir.

Kişisel gelişime başlamak için hiçbir zaman geç değildir. Erken de değildir. Hiçbir yaşta geç kalmış ya da erken başlamış sayılmazsın. Önde ya da geride değilsindir. Kendini başkalarıyla kıyaslamak yapılan en önemli hatalardandır.

Unutma, kişisel gelişim insanın kendisinin daha iyi bir halini ortaya çıkarmasıdır.
Bazen bütün çabalarına rağmen ilerleyemiyormuş ya da gerilemiş gibi hissedebilirsin. Bunlar da sürecin parçaları. Bazen daha ileriye sıçramak için gerinmeye ihtiyaç duyabilirsin.
Ya da gerçekten daha geriye de gitmiş olabilirsin, oradan alman gereken dersleri almak için. Sen sabırlı ol, yola çık, sabırla yolda kal.
Hayatın akışına güven ve niyetini iyi tut. Elinden gelenin en iyisini yapmaya gayret et. Unutma hayat seni her zaman destekliyor ve her zaman senin hayrına işliyor.
Hatırla,
Destekleniyor ve seviliyorsun.

Daha fazla kişisel gelişimle alakalı bilgi ve makale için ve kendini parlat sistemi hakkında bilgi için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

Sevgiler, Fatih BOYACI

Beni instagramdan takip etmek istersen; https://www.instagram.com/fatihboyaciakademi

Yorumlar

 • Serkan

  Kişisel gelişim hakkında bilgi verici bir yazı olmuş teşekkür ederim

 • Zeynep

  Kişisel gelişimi anlatan herkesin yararına olan bir yazı olmuş keyifle okudum

 • Berkay Çetinkaya

  Kişisel gelişim hakkında güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 • Murat Tezler

  Kişisel gelişim bence hayatımızın rehberidir. Ne kadar kendimizi geliştirirsek o kadar kaliteli bir yaşam süreriz

 • Aleyna Başar

  Kişisel gelisim dediginiz anlattığınız gibidir

 • Özge

  Kişisel gelişim hayatımızın her döneminde bize eşlik eder

 • Ahmet

  Kişisel gelişim hakkında bu değerli bilgileri paylaştığınız için çok teşekkürler

 • Muhammed

  Çok güzel anlatılmış kişisel gelişim hakkındaki en güzel yazılardan biri önemli yerlere değilmiş çok faydalı oldu

 • Ercan Aysun

  Günümüzde kendimde dahil bütün cumlelerinizi ayrıntı ile okuyup uygulamaya cok ihtiyacımız var, kişisel gelişim makalelerinizi severek okuyorum

 • Eylül taş

  Sizinde anlattığınız gibi kişisel gelişim hayatımızın pek çok önemli yerinde bize gereklidir insanın kendisini geliştirmesi gereklidir

 • Ayşe

  Kişisel gelişim hayatımızın bir parçası olmalı sürekli kendimizi geliştirmeliyiz kaliteli bir insan olmak için

 • Ozlemgunay

  Kisisel gelisim bencede bir zoeunluluk ve insanlarin kendini hep yenilemesi gerekir

 • Cennet

  Kişisel gelişim, aslında son zamanlarda daha çok duyulsa da tüm zamanların en önemli ağırlık kazanması gereken bir alandır….

 • Mustafa Öztürk

  Kişisel Gelişim, insanların pek çok konularda gereklidir. Makalenizi severek okuyuruz ve bilgilendiriliyoruz, çok teşekkür ederim

 • Nesrin

  Kişisel gelişim ömür boyu öğrenme demektir.

 • Fadime

  kişisel gelişimini tamamlamis insan zaten görgülü zeki ve çalışkan olur

 • Enes Şahin

  Kişisel gelişim anlamında birçok bilgi öğrendim, hazırlamanın emeğine sağlık.

 • Ahmet Yavuz

  Kişisel gelişim çok önemli bir konu hakkında bilgi sahibi oldum teşekkür ederim

 • Can

  Gercekten kişisel gelişimin tanıtıminda harika bilgiler var

 • Şenol Yıldırım

  Kişisel gelişim için çok açıklayıcı olmuş

 • Muhammed tarık doğru

  İnsanların kişisel olarak gelişim aslında eğitime dağalı değildir kendı kendını eğite bildiğini görünce kendını bır cok konuda sınırlaya bılır kuralar koya bılır

 • Cagdas

  Kişisel gelişim okadar önemli ki küçük yaşta önem vermeliyiz yoksa geç kalmış sayilabiliriz

 • Abdulkadir

  Kişisel gelişim hakkında sizden çok şey öğrendim teşekkür ederim size 👏👏

 • Sinem kotal

  Kendimize yaptığımız her yatırım kişisel gelişimin bir parçası.Kendimizi geliştirmek değiştirmek tabi ki olumlu yönde daha mutlu bireyler olmamıza olanak saglayacaktir

 • Canan

  Kişisel gelişim tam olarak ilgi alanım diyebilirim

 • Esra

  Kişisel gelişim hakkında çok iyi bilgi edindim sağolun 👏

 • Asu

  Kişisel Gelişim aslında hayatimizin bir parcasi olmali yazinizda da yazdiginiz gibi bir zorunluluk

 • Sila

  Gerçekten kişisel gelişimi önemini çok iyi anlatmışsinız

 • Suzan

  Kişisel gelişim ile ilgili çok güzel bilgiler

 • Yeliz

  Kişisel gelişimin önemini çok güzel anlatmışsınız 👍

 • Hilal

  Kişisel gelişim kesinlikle insanın kendisini tanimasini sağlar çok bilgilendirici bir yazı

 • GÜLCİHAN

  Verdiginiz bilgiler sayesinde ufkum acılıyor. Kisisel gelisim konusunda bu kadar aydınlatıcı bilgiler verdiginiz icin tesekkür ederim.

 • Emre Gökgöz

  Karşılaştığımız zorluklarla mücadele etmek için kişisel gelişim önemli bir detay. Herkesin bilgi sahibi olup kendini tanıması ve eksik yönlerini kapaması lazım.

 • Gece

  Gerçekten mükemmel bir yazı olmuş çok zevk alarak okudum kaleminize sağlık

 • Emirhan AKÇAY

  Kişisel gelişim açısında çok önemli bir yazı.

 • Gamze

  Kişisel gelişim özellikle kucuk yaslarda baslar bu sureci anne baba olarak iyi degerlendırmelıyız

 • Lina

  Keşke herkes bu yazanları uygulasa kişisel gelişim konusunda ilerleme olsa

 • Canan

  Kişisel gelişim birazda kitap okumaktan gelir bundan eminim

 • Selin

  Kişisel gelişim hakkında güzel bir makale olmuş

 • mehmet kaplan

  ne güzel anlatmışsinız, hayran kaldım. insanın icinde bile biricik bir gelişim sağlıyorsa bu bilgiler, demek ki kişisel gelişim saglanabiliyor.

 • Sancak

  Kişisel gelişim bir insan için çok önemli

 • Sevilay

  Kişisel gelişim insanlar için çok önemlidir keşke ihtiyacı olan herkes bu tür yazıları okusa 👍

 • Merve

  Kişisel gelişim adına gerçekten ihtiyaç duyulan bilgiler veriyorsunuz.

 • Esma

  Kişisel gelişim hakkında verilen bilgiler tam bilinmesi gereken bilgiler teşekkürler

 • Ferhan

  Ne yazıkki günümüzde pek çok insan boyle faydalı yazılara ulaşamıyorlar keske herkes eşit sartta olup ulaşabilseydi

 • Büşra

  Kişisel gelişimle ilgili verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler

 • Can can

  kişisel gelişim alanında güvenip okuduğum tek insanınız elinize emeğinize sağlık.

 • Naz kaya

  Küçük yaştan itibaren her bir bireyin alması gerekli kişiler Gelişim

 • Atakan G.

  Hayatimiz boyunca kisisel gelisimi on planda tutmaliyiz yaziniz cok guzel bilgiler katti tesekkurler

 • Buse Yildiz

  Kisisel gelisim konusunda hersey yazilmis tek tek okudum cok yararli bilgiler tskr ederim

 • Adem

  Gerçekten çok faydali bilgiler oldu hepsini okudum teşekűrler 👏👏

Yorum Yazın

Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Okumaya Devam Edin

Farkındalık OLuşturacak içerikler blog'ta seni bekliyor.